Çocukluk
Büyük Eğlenceleri
Spor
Kutlamalar/Festivaller

Oyun ve Eğlence

Oyun denince akla çocukluk gelir. Oysaki bundan 50- 60 yıl önce,  İstanbul’un mahallelerinde, sokaklarında, kapı önlerinde, bahçelerde sadece çocukları değil büyükleri de ip atlarken, top oynarken görebilirdiniz. İstanbul’un kimi semtlerinde kadınların sokağa çıkması yadırganırken kimilerinde plajlarda “kızlı erkekli” su topu oynanır ya da kadınlardan oluşan bir futbol takımı kurulurdu. Günümüzde hem çocuk hem de erişkin oyunları değişti; saklambaç, beş taşın yerini bilgisayar oyunları aldı. Artık mahallenin genç kızlarını mahallenin gençleri danslara götürmüyor, çoluk çocuk aileler yazlık sinemalara gitmiyor.  Sokak aralarında oynanan yakartopu, beline ip bağlanılarak boğazın sularına yüzmesi için sarkıtılan çocukları, boğazda yüzme yarışlarını; gazinolar, çay bahçeleri, yazlık sinemalar, balolar, danslar, ev toplantıları vb büyük eğlencelerini sadece anlatılarda bulmak mümkün.

19. yüzyılın başlarında tiyatro, sinema, revü gibi gösteri sanatları İstanbul’da eğlence hayatında ağırlıktaydı. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İstanbul Avrupai yaşam tarzının eğlence biçimlerini daha fazla barındırmaya başlar: Geleneksel alaturka kahvelerin yanı sıra Pera’da modern kafeler, Galata’da içkili, müzikli gazinolar, bugünkü gece kulüplerinin ilk örnekleri olan müzikli, revülü kafeler. Kafe Alkazar gibi pandomim gösterileri yapılan mekânlar, Adalar’da ve Boğaziçi’nde restoran, gazino ve meyhaneler açılır.

Cumhuriyetten günümüze kadarki dönemde İstanbul’un eğlence hayatında sinema, tiyatro, opera, bale, müzik, konser vb sanat ağırlıklı gösteriler; öte yandan restoranlar, gazinolar, barlar, kafeler, meyhaneler odak noktalarıdır. 1960’larda “kulüp” adı verilen diskotekler önem kazanmaya başlar. 1990’lı yıllardan itibaren İstanbul’daki eğlence hayatı Avrupa’daki metropollerden pek farklı değildir: dünyaca ünlü müzik grupları, orkestralar, sanat ve eğlence dünyasının yıldızları İstanbul’da binlerce kişiye konser vermekte, İstanbul festivali, sinema günleri vb. kültürel ağırlıklı organizasyonlar, kabareler gerçekleştirilmektedir. 

Kentin eğlence hayatında önemli bir konumda olan geleneksel mesire yerleri ve kır eğlencelerinin yapıldığı alanlar yapılaşma, sanayileşme arttıkça daralmış ya da yok olmuştur: Kağıthane, Haliç kıyıları, Küçüksu, Göksu, Çırpıcı Çayırı, Beykoz Çayırı daha sonraları Yakacık, Üsküdar, Boğaziçi Tepeleri, Kuşdili Çayırı vb bunlar arasında sayılabilir.       

Kaynak: İstanbul Ansiklopedisi

Bu başlık altında arama yapmak için tıklayınız.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim