Aile-Mahalle-Komşuluk
Okullar ve Eğitim
Kadın-Erkek İlişkileri
Sosyal ve Siyasi Yaşam
Göçler
6-7 Eylül Olayları

Sosyal Yaşam

Göçler

İstanbul’un göçlerini ikiye ayırabiliriz. İstanbul’dan dışarıya ve dışarıdan İstanbul’a göçler. Bu göçler İstanbul’dan bir şeyler götürürken bir şeyleri de getirmiştir mutlaka. İstanbul’dan dışarıya göçler Kurtuluş Savaşı sonrası Rumların ayrılmalarıyla başlar. Bu göç halen devam etmekte. 6-7 eylül olayları sonrası ayrılanlar, 1964 Kıbrıs bunalımı nedeniyle gidenler… 2000’li yıllarda biliniyor ki İstanbul’da Rum nüfusun sayısı 2500. İstanbul’dan dışarıya olan bu göç İstanbul kültürü için büyük bir kayıp.

İstanbul’a göç ise kentin tarihiyle yaşıt. Osmanlı döneminde ilk büyük göç hareketi Fatih’in İstanbul’u fethiyle başlıyor. Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilen kişiler suriçinde belirli semtlere yerleştiriliyorlar. Şehrin nüfusunu artırmak için Rumeli’den, Anadolu’dan insanlar, hatta Rumlar, Ermeniler ve İspanya’dan kovulan Araplar ve Yahudiler de kente kabul ediliyorlar.

Cumhuriyet döneminde ise 1940’lı yıllara kadar İstanbul bir çekim merkezi olmadığı için aşırı göç almamıştır. 1950’lerden sonra hızlı sanayileşmenin de etkisiyle Anadolu’dan göçlerle birlikte İstanbul’da gecekondulu, minibüslü yaşam başlar. Anadolu’dan göçen halkın kültürü de göçer İstanbul’a. 2000’li yıllara geldiğimizde 11 milyonu aşkın nüfusla bir megakent haline gelmiştir İstanbul.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim