Aile-Mahalle-Komşuluk
Okullar ve Eğitim
Kadın-Erkek İlişkileri
Sosyal ve Siyasi Yaşam
Göçler
6-7 Eylül Olayları

Sosyal Yaşam

6-7 Eylül Olayları

1955 yılı içerisinde Kıbrıs’ta olayların artması Türk halkı tarafından dikkatle izleniyordu. Basının kışkırtmalarından ve “Selanik’te Atatürk’ün evi bombalandı” manşetlerinden etkilenen İstanbul’da o güne kadar görülmeyen olaylar yaşandı.

Kıbrıs Türk’tür Derneği’nin de ön ayak olmasıyla 6 Eylül gecesi Cumhuriyet tarihinin en büyük yağma ve yıkım olayları başladı. Şişli’de başlayan olaylar Kumkapı, Samatya, Yedikule, Beyoğlu gibi daha çok Rum azınlığın yaşadığı semtlerde ve önce Rumların, daha sonra da Ermeniler ile Yahudilerin dükkanlarının yağmalanmasıyla sürdü, ardından Adalar’a da sıçradı. Olaylar 7 Eylül sabahına kadar devam etti. Güvenlik güçlerinin müdahale etmemesi üzerine binlerce ev, dükkan ve ibadethane tahrip edilerek yağmalandı.

Olayların durdurulması için sıkıyönetim ilan edilerek binlerce kişi tutuklandıysa da, kısa bir süre sonra bunların hemen hepsi serbest bırakıldı. Olaylardan sonra İstanbullu Rumlardan pek çoğu göç etti ve mübadele sonrası 100.000 dolayında olan Rum nüfus 2000’li yıllarda 2.500’e geriledi.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim