İşçilerin İstanbul'u, İstanbul'un İşçileri
Varlık Vergisi
Değişen Toplum, Değişen Meslekler
15-16 Haziran Olayları

Ekonomik Yaşam

İstanbul en eski çağlardan günümüze kadar bulunduğu bölgenin, imparatorluğun, ülkenin ekonomik merkezi olmuştur. Ticaret merkezi olmasının başlıca sebebi doğu ile batı arasındaki ticaret yollarının kavşak noktası olmasıdır.

Sanayi, Bizans ve Osmanlı döneminde küçük imalathaneler şeklinde yerini almış, 19. yy sanayi devrimi sonrasında imalat sanayi başta olmak üzere tüm sanayi üretiminde İstanbul özellikle de Haliç kenarındaki Balat, Fener, Ayvansaray gibi semtler ön sırada olmuştur. Günümüzde sanayi tesisleri, fabrikalar başta Tuzla olmak üzere İstanbul’un periferinde yer alan ilçelerine taşınmıştır.

Bizans ve Osmanlı döneminde imalat sektörü loncalar ve gediklerle örgütlenmiş, cumhuriyet döneminde ise sendikalar işçi örgütlenmesinin yeni adresi haline gelmiştir. Sendikalarla birlikte işçi hareketleri de ortaya çıkmış, tarihe 15-16 haziran olayları şeklinde geçen tüm İstanbul’u saran işçi yürüyüşü bunun en iyi örneği olmuştur.

İkinci dünya savaşı sırasında yaşanan ekonomik sıkıntıların bertaraf edilebilmesi gerekçesiyle çıkartılan Varlık Vergisi kanunu, daha çok İstanbul’da yaşayan gayri müslimleri olumsuz etkilemiştir.

İstanbul geçmişten günümüze Türkiye’nin en önemli sanayi, ticaret merkezi olmasının yanı sıra finans merkezi olma özelliğini korumuştur. 20.yy başında Galata semtinde bulunan Bankalar Caddesinin yerini bugün Levent-Maslak aksındaki gökdelenlerde ofisleri bulunan çok uluslu finans şirketleri almıştır.

Bu başlık altında arama yapmak için tıklayınız.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim