İşçilerin İstanbul'u, İstanbul'un İşçileri
Varlık Vergisi
Değişen Toplum, Değişen Meslekler
15-16 Haziran Olayları

Ekonomik Yaşam

15-16 Haziran Olayları

15-16 Haziran 1970’de Türkiye tarihinin en büyük işçi hareketi istanbul’da başladı. 1970 yılı başlarında sendikalar kanununu değiştirmek isteyen hükümetin amacı TÜRK-İŞ’ten DİSK’e işçilerin geçişini engellemekti. DİSK’e bağlı sendikaların itirazını Türkiye İşçi Partisinin Anayasa Mahkemesi’ne kanunun iptali için başvurusu izledi.

15 Haziran sabahı Anadolu yakasından başlayan yürüyüş yol boyunca E-5 karayolu üzerindeki fabrikalardan da çeşitli katılımlarla akşam saatlerine kadar devam etti. Diğer bir yürüyüşte Beykoz ve Paşabahçe’den başlayarak Üsküdar’a kadar devam ediyordu. 16 Haziran sabahı ise Gebze’den başlayan yürüyüşün yönü, Kartaldan katılanlarla beraber Bağdat caddesi üzerinden Kadıköy’e doğruydu. 

Avrupa Yakası'nda ise 15 Haziran 1970'te, Bakırköy - Topkapı - Sağmalcılar güzergahı yürüyüşün ilk yönüydü. 16 Haziran'da da, kentin Topkapı dışındaki kesimlerinden gelen kollar birleşip, Aksaray, Sultanahmet, Cağaloğlu güzergahından Eminönü'ne geldiler. Haliç üzerine yer alan köprüler açıldığı için işçiler Beyoğlu tarafına geçemedi. Levent ve Beyoğlu'nda da küçük yürüyüş kolları vardı. Olaylara pekçok fabrikadan 75,000 civarında işçi katıldı. DİSK üyesi işçilerin tepkisiyle başlayan olaylara Türk-İş işçilerinin de toplu halde katıldığı görüldü. İlan edilen sıkıyönetimin ardından CHP ve TİP'in  Anayasa Mahkemesi'ne başvurusu sonrası yasa değişikliği iptal edildi.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim