Kültür ve Sanat

Kültür, insanın gündelik yaşam pratikleri ile bu pratiklere ait anlam ve değerler bütünüdür. Kuşaktan kuşağa aktarılırken değişen, dönüşen yaşam tarzlarıdır. Kültür içinde bulunulan ekonomik ve toplumsal koşullarla ilişkili olarak biçimlenir.

İnsanların konuşurken seçtikleri sözcüklerden giyim kuşam tarzlarına ya da sofrada çatal bıçak tutuşlarına, yaşadıkları yerlerin dekorasyonundan dinlemeyi sevdikleri müziğe kadar yaşama dair akla gelen her türlü pratikler, beğeniler, yatkınlıklar kültürle ilişkilidir. Sanat ise gündelik hayatta işlevsel olanın dışında kalanlarla, estetik olanla ilgilidir.

İstanbul her dönem kültürel ve sanatsal hareketlerin merkezi olma özelliğini korumuştur. Örneğin 19. yüzyıl başlarında sarayda başlayan resim sergileri daha sonra sarayın dışına çıkmış, okullarda ve halkevlerinde açılan bireysel sergileri sanat galerileriyle kurumsallaşma izlemiştir. 1947 yılında ilk sanat galerisi Beyoğlu’nda açılmıştır.

Şehzadebaşı geçmişte tiyatro, kanto vb gösteri sanatlarına ev sahipliği yapmış, zamanla tiyatrolar Taksim-Harbiye arasına taşınmıştır.

Bir vakitler Beyazıt’taki Çınaraltı, kitap dostlarının, şair ve yazarların buluştuğu, birbirine rastlaştığı bir mekândır.  

Bu başlık altında arama yapmak için tıklayınız.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim