Farklı İnanç ve İnanışlar
Evlilik
Giyim Kuşam

Gelenek Görenek ve İnançlar

Giyim Kuşam

Tanzimat sonrası İstanbul’da Pera, Beyoğlu civarında gayrımüslimler ve Levantenlerin öncülüğünde başlayan giyim kuşam değişikliği, Cumhuriyet sonrası şapka devrimiyle birlikte yeni bir döneme girdi.  

Birinci dünya savaşı sonrası erkek giyiminde İngiliz stili hakim olmaya başladı. Daha çok pratik kullanılan, günlük yaşam tarzına uygun kumaşlar üretilmiş bunlardan yapılan kıyafetler giyilir olmuştu. Açık yakalı gömlekler, kravat kullanmayı gerektirmezken, pantolan askıları da tarih oluyordu. Erkek modasına dahil olan bereler, şortlar, pijamalar modernliğin göstergesiydi.

Kadın modasındaki değişim ise erkeklerden daha hızlı ve radikaldi. Kız sanat enstitüleriyle cumhuriyet kadının yetişmesi sağlanıyordu. Erkekler dünyasında var olma savaşı veren kadın, ilk olarak erkeğe benzeyen kıyafetlerle çıktı ortaya. Saçlar kısa kesiliyor, etek boyları kısalıyordu. Korselerden de kurtulmuştu kadınlar. Kısa saçlar üzerine takılan şapkalar kıyafeti tamamlıyordu artık.

İkinci dünya savaşının ağır koşullarına rağmen moda ölmemiş aksine güçlenmişti. 1950-1960 yılları arasında moda rüzgarları Amerika’dan esiyor herkes Amerikalı film artist ve aktörleri gibi giyinmeye çalışıyordu. 1960-1970 yılları arasında moda da yine rahatlık rüzgarları esmeye başladı. 1970-1980 yılları arasında özgürleşme hareketleri öne çıkarken, 1980 sonrasında imajların ön planda olduğu görülür. 

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim