Şehir Dokusu
Kamusal Mekanlar
Dini Mekanlar
Evler ve Eşyalar
Kent ve Deniz

Mekan ve İnsan

Evler ve Eşyalar

İstanbul’da konut olarak kullanılan evler çeşitli sebeplerle ahşap malzemeden yapılırdı. Yalnızca devlete ait yapılar ve büyük camilerde betonarme tercih edilirdi. Büyük konakların müştemilatları olur, genellikle evin mutfağı ve çamaşırhanesi bu müştemitta olurdu. Boğazda yalılar yer almıştı, yalıya kayıkla gelirdi sebzeciler.

19 yy’da Beşiktaş’ta Akaretler yapılmaya başlanmış ve kiraya verilmiştir. Günümüzde ise restore edilerek ofis, mağaza, restoran yapılan bu konutlar İstanbul’un ilk toplu konutlarıdır diyebiliriz. Yine 19 yy’da Beyoğlu’nda yapılan günümüzde restore edilerek çeşitli amaçlar için kullanılan apartmanlar İstanbul’un ilk toplu yaşam mekanlarıydı. 
Elektrik olmadığı için aydınlatmada gaz lambaları, ısınmak içinde odun sobaları kullanılırken, daha sonraları ise aydınlatma ve ısınma için havagazı kullanılmaya başlandı.

Evlerin eşyası iki kanepe koltuk bir dolap gibi sade bir tarzdaymış. Zengin fakir evleri arasında çok büyük farklar olmazken 1950’lerde buzdolabı girmeye başlamış bazı zengin evlerine.

Teknolojini ilerlemesiyle aslında günümüzde de her evde televizyon, buzdolabı gibi makinelerin hepsi bulunmakta artık.

 

Proje HakkındaGaleri  Arama  Benim İstanbul'umİstanbul DergisiSite Haritasıİletişim